mocowanie.pl
 O Nas Nowości Kalkulator Teoria Konsultacje wydawnictwa Nasze inicjatywy Pobierz gratis kontakt
 NOWOŚCI
Mocowanie certyfikowane - opłacalna opinia
, 2011-02-28

Służby kontrolne w poszczególnych państwach są zobowiązane stosować się do wytycznych opracowanych przez specjalistów w danym kraju. W przypadku transportów w Niemczech podstawą oceny sposobu mocowania ładunku są normy europejskie (te mają zastosowanie także w Polsce), oraz wytyczne stowarzyszenia inżynierów VDI. Zalecenia inżynierów są bardzo precyzyjne. Podczas kontroli ruchu drogowego funkcjonariusze są zobowiązani oceniać konkretny przypadek na podstawie norm określonych w zalecanych regulacjach. Nie ma mowy o dowolności. Jeżeli przewoźnik będzie w stanie okazać się podczas kontroli planem mocowania ładunku opracowanym z uwzględnieniem wymagań zaleceń i odnośnych norm, to w przypadku, gdy ładunek będzie zamocowany zgodnie z tym opracowaniem nie można kwestionować poprawności wykonania mocowania. 

Warto zauważyć, że „plan mocowania” jest przewidziany także w normie PN -EN 12195-1, która może mieć zastosowanie w Polsce. Dokument taki może jednak okazać się w niektórych krajach niewystarczający. Osobami upoważnionymi do opracowywania „planu” są eksperci lub rzeczoznawcy, którzy gwarantują, że przy opracowaniu konkretnych zaleceń zostaną uwzględnione wszystkie aspekty bezpieczeństwa. 

W związku z inicjatywami czasopism branżowych Prawo w Transporcie i Towary Niebezpieczne udało się nam pozyskać do współpracy stowarzyszenie, działające pod nazwą  Europejskie Centrum Kompetencji w Transporcie.  Jednym z celów powołanego przed paru laty stowarzyszenia jest opracowywanie wiarygodnych i weryfikowalnych zaleceń w zakresie mocowania ładunków. Członkowie stowarzyszenia wywodzą się z różnych państw, a zatem mogą z pełna odpowiedzialnością wydawać zalecenia uwzględniające regulacje szczegółowe specyficzne w danych krajach. 

Opracowana dokumentacja jest weryfikowana przy udziale przedstawicieli służb kontrolnych. Zgodnie z zapewnieniami polscy przewoźnicy mogą liczyć na preferencyjne warunki na wykonane opracowania.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze stowarzyszeniem http://www.transport-safety.eu (strona w języku polskim)

 Nasze akcje
2017-11-29
Współpraca z programem "NA OSI"
[ czytaj całość ]
2013-05-23
Mocowanie optymalne
[ czytaj całość ]
[zobacz wszystkie nasze akcje]
 Polecamy
box_sklep_kierowcy.pngbox_towaryniebezpieczne.pngbox_reach.jpg